طراحی سایت
پنجشنبه 6 ارديبهشت 1397.
امروز :

Email ic  Info@IranianSteelCenter.ir

typo 2d

2000px Tokyoship Home icon 2.svglogincallsocial linkedin square2 128faenza telegram by xaviermartinezf d7qafub44 244 344 1share logo

به حساب کاربری خود وارد شوید. در مرکز فولاد ثبت نام کنید

ورود به مرکز فولاد

نام کاربری در مرکز فولاد
کلمه عبور
مرا به خاطر بسپار
رمز عبور را فراموش کردم

ثبت نام در مرکز فولاد

بخش های ستاره دار الزامی هستند.

نام و نام خانوادگی را فارسی وارد نمایید.
نام کاربری را با زبان انگلیسی وارد نمایید
نام و نام خانوادگی *
نام کاربری *
کلمه عبور *
تکرار کلمه عبور *
آدرس ایمیل *
تکرار آدرس ایمیل *

English تماس با مادرباره ما

تحقیقات آزمایشگاهی، بازوی تصمیم‌گیرنده مدیران معدنی

اکتشاف و بهره‌برداری و نیز طراحی خط تولید کارخانه‌های فرآوری، نیازمند آنالیز و تجزیه نمونه‌های معدنی و انجام تحقیقات گسترده است که طی سال‌های گذشته کمتر به این موضوع توجه شده است.

 

آزمایشگاه‌های تحقیقاتی در حوزه معدن و صنایع معدنی در سرتاسر دنیا به‌عنوان بازوی تصمیم‌گیرنده مدیران معدنی عمل می‌کنند؛ اما متاسفانه این نقش در ایران کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد. عدم توجه به نتایج آزمایشگاهی نمونه‌های معدنی در هر مرحله از تولید باعث می‌شود که سرمایه‌گذاری در این حوزه با مشکل مواجه شود و در مواردی نیز کل سرمایه را هدر بدهد. هر چند که تحریم‌ها در سال‌های گذشته باعث شده بودند که برخی از جدیدترین دستگاه‌های تجزیه نمونه‌های معدنی به کشور وارد نشود؛ اما آن دسته از دستگاه‌هایی که با دور زدن تحریم‌ها به کشور وارد می‌شدند، به‌علت بروکراسی‌های اداری و نیز عدم ترخیص به‌موقع، موجب زیان فراوانی به ارائه خدمات در بخش تحقیقات معدنی کشور می‌شدند.

موضوع تحقیقات در بخش معدن و صنایع معدنی جزو مسائل ضروری و اساسی این بخش است. در بسیاری از کشورها جایگاه تحقیقات در بخش معدن و صنایع معدنی بسیار مهم است و کشور ما نیز باید به این حوزه بیش از گذشته توجه نشان دهد. در صورتی که حوزه معدن به بخش‌های مختلف اعم از اکتشاف، استخراج، فرآوری و بازرگانی داخلی یا حتی خارجی تقسیم‌بندی شود، در این 4 بخش مهم، موضوع آزمایشگاه و تحقیقات، به‌عنوان بازوی تصمیم‌گیرنده مدیر بخش عمل خواهد کرد. این یعنی در بخش اکتشاف، آزمایشگاه به‌عنوان بازوی تحقیقات می‌تواند به مدیر آن مجموعه اطمینان یا ریسک را بدهد که در کدام جهت سرمایه‌گذاری کند. در حقیقت آزمایشگاه مشخص می‌کند که آیا سرمایه‌گذاری در اکتشاف مفید خواهد بود یا خیر. در سایر بخش‌ها مانند استخراج و فرآوری نیز هر معدن و کارخانه فرآوری با نتایج آنالیزها و تحقیقات، خطوط تولید خود را تعیین می‌کند. در بخش بازرگانی داخلی و خارجی که در حقیقت محصول تولیدی به‌عنوان آبروی کشور در میان دیگر کشورها و رقبا مطرح می‌شود، به‌طور حتم آنالیزها و تحقیقات بسیار دقیق، نقشی اساسی ایفا می‌کنند و از این طریق می‌توان یک کسب‌وکار و بازرگانی سالم و مداوم برقرار کرد.

جای کمرنگ تحقیقات آزمایشگاهی در معادن کشور

با توجه به اینکه تجهیزات و دستگاه‌های مورد استفاده برای آنالیز نمونه‌های معدنی بسیار هزینه‌بر است، اغلب شرکت‌ها یا مجموعه‌های دارای معدن به‌صورت مجزا وارد این موضوع نمی‌شوند. کشور ما نیز به‌دلیل تحریم طی سال‌های گذشته، چه از نظر سخت‌افزاری و چه از نظر نرم‌افزاری و دانش فنی، فاقد دستگاه‌های به روز بوده است؛ حتی تعمیرات و اورهال کردن بسیاری از تجهیزات و دستگاه‌های موجود که نیاز به متخصصان داشت، بنا به دلایلی مانند تحریم، چندان مورد توجه قرار نگرفت و متاسفانه دانش فنی لازم به کشور و نیز متخصصان موجود انتقال پیدا نکرد. اما در این میان، شرکت‌های دارای تجهیزات و امکانات، خود به‌دنبال کسب دانش فنی لازم گام برداشتند که این موضوع نیز مستلزم صرف هزینه و زمان فراوانی برای شرکت‌های مزبور بود.

در مواردی مشاهده می‌شود که با وجود آنالیز نمونه‌های معدنی و صرف هزینه و سرمایه‌گذاری، معدن آنچنان که انتظار می‌رود پاسخگو نیست و بخش زیادی از بازگشت سرمایه با مشکل مواجه می‌شود. دلیل این موضوع نیز این است که برای برخی از قوانین در کشور ما خلأ وجود دارد. همان‌طور که پیش از این نیز بیان شد، بازوی بهره‌برداری از معدن طی مراحل مختلف، آزمایشگاه است. به‌عنوان یک مثال بسیار ساده باید بیان کرد که یک پزشک برای اظهار نظر در خصوص یک بیماری، هیچ گاه بدون انجام آزمایش به بیمار خود نسخه نمی‌دهد و او را به اتاق عمل نخواهد برد. بنابراین آزمایشگاه در بخش معدن نقش موثری ایفا می‌کند، اما این نقش هنوز آن‌گونه که باید و شاید در کشور ما دیده نمی‌شود. این یعنی معدنکاران با وجود صرف ساعت‌ها وقت برای بهره‌گیری از دستگاه‌ها و ماشین‌آلات، صرف هزینه‌های گزاف، ایجاد زیرساخت‌های فراوان مانند جاده‌سازی و انتقال انرژی، اما هیچ هزینه‌ای برای انجام آنالیزهای دقیق نمونه‌های معدنی صرف نمی‌کنند تا تمام این سرمایه‌گذاری‌ها به هدر نرود. در این مورد تفاوتی میان بخش خصوصی و دولتی نیست. چرا که در نهایت این سرمایه کشور است که در بخش معدن هزینه می‌شود. بنابراین در مواردی مشاهده می‌شود که با وجود انجام سرمایه‌گذاری‌ها در یک معدن، در نهایت به‌دلیل عدم نتیجه‌گیری مناسب، معدن با تعطیلی مواجه می‌شود. به‌طور حتم مسیر سرمایه‌گذاری در معدن بدون توجه به آنالیز دقیق نمونه‌های معدنی اشتباه است و در واقع سرمایه‌گذاری را به بیراهه می‌کشاند.

متن کامل این یادداشت را در شماره 90 ماهنامه «اخبار فلزات» و در بخش معدن مطالعه نمایید.

Top